Kurzy VŠ

Kurzy VŠ

V současné době zajišťujeme jak teoretickou, tak praktickou výuku pro studenty ČZU a studenty 3 LF UK. Veškeré podrobnosti o předmětech naleznete níže v textu.

Informace pro studenty 3 LF UK

Teoretická výuka

V rámci teoretických bloků se s námi setkáte celkem třikrát. Jeden den je věnovaný tématu děti se specifickými potřebami, druhý den tématu hipoterapie a na třetí den jsou pozváni rodiče dětí pro společnou debatu a diskuzi na téma psychická pohoda dětí ve fyzioterapii.

Teoreticko-praktická výuka (PVP)

Na našem pracovišti v Bohuslavicích u Telče pořádáme víkendový předmět (PVP) Hipoterapie jako metoda na neurofyziologickém podkladě I. v letním semestru II. ročníku a Hipoterapie jako metoda na neurofyziologickém podkladě II. v zimním semestru III. ročníku.

Podrobné organizační informace:

Garant předmětu: Mgr. Kateřina Maříková, doc. PhDr. Kamila Řasová, Ph.D.

Vyučující předmětu: Mgr. Kateřina Maříková (katerina.marikova@chmirakl.cz)

Počet hodin (rozsah/examinace): 0/16 Z

 

Organizace praxe

Pro příjezd doporučujeme spoj 15.00h z Prahy Roztyl či v 15h z ÚAN Florenc. Ubytování bude zajištěno ve společné místnosti, s sebou karimatky a spacáky. Dále bude k dispozici společná místnost s lednicí a kuchyňským koutem, kde bude možné si během dne uvařit. Kdo by raději využil ubytování v samostatném pokoji, je možné si ho objednat přes webové stránky Hospodářského dvora (www.hospodarskydvur.cz) – cena za ubytování uvedená také na webových stránkách. V sobotu a neděli v případě zájmu bude zajištěný společný oběd v restauraci. S sebou pohodlné oblečení, pevnou obuv, nepromokavou bundu (v případě deště). Konec praxe předpokládáme kolem 13 hodiny, vhodný spoj do Prahy je z Bohuslavic v 17.58h či v 15.39h ze Staré Říše (z Bohuslavic hodina chůze). Cena za ubytování je 200 Kč. Při příjezdu volejte Katku Maříkovou na telefonu 607 616 104.

 

Program praxe

Pátek

19.00 – 20.30    Prohlídka terapeutických prostor, seznámení s koňmi, děti se ZZ

Sobota

9.00 – 10.30      Kontakt s koňmi, práce ze země (praxe)

10.30 – 12.30    Neurofyziologické a biomechanické aspekty v hipoterapii (praxe)

12.30 – 14.00    Oběd

14.00 – 16.00  Kineziologický rozbor v hipoterapii (teoreticko-praktická, ukázka videí, praxe)

16.30 – 18.00  Hiporehabilitace obecně, Psychomotorický vývoj dětí se ZZ (teorie a praxe)

Neděle

9.00 – 11.00        Polohy v hipoterapii (teoreticko-praktická)

11.00 – 13.00      Manuální kontakty v hipoterapii (teoreticko-praktická)

12.00 – 13.30     Oběd

 

Forma výuky: prezenční, viz harmonogram

 

Anotace: Jde o víkendový kurz, studenti si budou hradit cestu a ubytování (organizátoři nabídli pro studenty výhodné ubytování). Místo konání kurzu: Centrum hiporehabilitace Mirákl, o.p.s., Bohuslavice 10, Telč.

 

Cíl předmětu: Cílem předmětu je studenty teoreticky seznámit s metodou na neurofyziologickém podkladě Hipoterapie u DMO. Prakticky si na sobě vyzkoušet účinky biomechaniky koňského hřbetu a polohy v hipoterapii, které lze cíleně využít v léčbě dětí se zdravotním znevýhodněním. Dále pak poukázat na specifiku léčby dětí, kde je nutné je motivovat a často udělat z terapie hru.

 

Sylabus: Výuka obsahuje část teoretickou (7,5 hodin), teoreticky-praktickou (6,5 hodin) a praktickou (2 hodiny), která umožní studentovi seznámit se se základními principy neurofyziologické metody Hipoterapie u DMO. Výuka poskytuje účastníkovi základní vědomosti z oboru hipoterapie a základní soubor vědomostí (znalostí a dovedností) a návyků potřebných pro uplatnění fyzioterapeuta v hipoterapii u DMO.

 

Zakončení předmětu: Účast na kurzu a zpětná vazba.

Pokračování tohoto předmětu v zimním semestru podléhá stejným organizačním pravidlům. Předmět bude však více koncipován praktickým směrem na základě zájmu studentů.

Praxe

Naše zdravotnické zařízení je zařízením, které má smluvní vztah s 3 LF UK a je tedy možné si u nás splnit povinou praxi.

Náplň praxe

Jedná se o týdenní uzavřený cyklus v rámci jednoho hiporehabilitačního pobytu, a to během roku vždy od soboty do pátka. První den je zaměřen na pasivní účast studentů při vstupních vyšetřeních dětí a při prvních terapeutických jízdách a účasti na následné týmové konzultaci odborníků nad stanovením návrhů a cílů terapie pro každé dítě.

Následujících 5 dní je již terapeutických a student se (dle jeho schopností) pasivně či aktivně jako asistent terapeuta účastní terapií: terapeutické čištění koní, hipoterapie, skupinová a individuální canisterapie, arteterapie a muzikoterapie. Dále se pasivně účastní výcviku a výchovy koně pro hiporehabilitaci, výcviku psa pro canisterapii. Dle jeho schopností mu bude umožněna i práce s koněm ze země, či během aktivit s využitím koně a hipoterapie.

Poslední den se pak student pasivně účastní výstupních vyšetření, kde má možnost zhodnotit výsledný efekt týdenní terapeutické intervence.

Cíl stáže

  • Seznámit studenta s možností komplexní léčby s využitím zvířat u dětí s postižením
  • Ukázat a přiblížit komplexní a cílené uvažování nad problematikou léčby dětí a využití zvířat v praxi
  • Seznámit s metodikou práce Hipoterapie u DMO, a to jak v léčbě dětí, tak v přípravě koně pro tento typ léčby
  • Ukázat možnosti fyzioterapeutické práce s využitím psa
  • Aktivně si vyzkoušet pracovní náplň asistenta v hiporehabilitaci
  • Naučit se bezpečností pravidla během hiporehabilitačních pobytů a komunikaci s dětmi s postižením a jejich rodinami
  • Dozvědět se něco o sobě prostřednictvím koní

Strava, ubytování, doprava

Ubytování je zajištěno Hospodářským dvorem v Bohuslavicích na společných pokojích včetně plné penze za cenu 2000 Kč/týden. Sociální zařízení je na chodbách. Doprava – lze využít příměstskou linku z Telče či Jihlavy. 

Přihlášení

Příjezd na praxi prosíme vždy první den v 9 hodin. Najdete nás v kanceláři CH Mirákl,o.p.s., která je umístěna v Malovaném domě. 

V případě vašeho zájmu kontaktujte Jitku Krákorovou na emialu jitka.krakorova@chmirakl.cz nebo na telefonním čísle 602 665 343. Na každý pobyt je možné vzít maximálně 1-2 studenty, proto neváhejte a hlaste se na praxe včas. Již od října je možné se hlásit na následující rok.

Bakalářské práce

Jsme schopni poskytnout vedení Vaší bakalářské práce v oblasti fyzioterapie dětí a hipoterapie. Uvítáme i vlastní téma, popřípadě nabízíme tyto témata prací:

Vliv hipoterapie na dechové funkce u dětí se skliósou

Vliv hipoterapie na stabilitu dětí se spinální muskulární atrofií

Vliv hipoterapie na primitivní reflexy u dětí s diparetickou formou dětské mozkové obrny

Vliv hipoterapie na jemnou motoriku u dětí s Downovým syndromem

INFORMACE PRO STUDENTY ČZU