Pilotní projekt ČZU "Hipoterapie v rané péči"

V rámci spolupráce s Českou zemědělskou univerzitou v Praze jsme u nás přivítali studenty oboru Zoorehabilitace, kterým jsme předávali zkušenosti s rolí asistenta v hipoterapii. Jedná se o pilotní projekt s názvem Hipoterapie v rané péči.

V hipoterapii pracujeme v týmu, jehož nedílnou součástí je kůň, fyzioterapeut, ale také člověk, který má nenápadnou, přesto velmi významnou roli v celém procesu. Někdy ho nazýváme vodič koní, ale jeho role může být ještě mnohem širší (proto asistent v hipoterapii). Tento člověk musí umět pracovat nejen s dětmi, ale i s koňmi.

Na výuku jsme měli jen 5 dní, což je velmi málo. Role asistenta v hipoterapii je opravdu náročná. Máme ale štěstí na zvídavé a bystré studenty, kteří se o téma zajímají a velmi rychle všechny informace vstřebávají.

5 dní bylo nabité informacemi. Ukázali jsme si, mimo jiné, význam dechu a hlubokého stabilizačního systému při kvalitě kroku koně. Vyzkoušeli jsme si, jak pracovat s koněm, aby na dítě během jízdy skutečně reagoval. A součástí byla i výuka biomechaniky hřbetu koně v kroku či vhodného sedu na koni. Studentky si osvojily také principy terapeutického čištění koně, psychomotorického vývoje či manuálních kontaktů.